Motylica woskowa
Motylica woskowa inaczej Barciak większy i Barciak mniejszy, żyje w ulu lub w magazynie z plastrami, składa jaja na starych plastrach i odżywia się woskiem.
Motylica czyli barciak pszczeli jest szkodnikiem plastrów woskowych i zgromadzonych w niej zapasów pierzgi. Najprościej mówiąc, są to motyle których gąsienice żyją w plastrach woskowych i odżywiają się ich składnikami. Ich największe nasilenie w ulach możemy zaobserwować wiosną. Wtedy to gąsienice mogą namnażać się w nieoczyszczonych dennicach. Resztki zgryzionego wosku stanowią dla tego motyla doskonały pożytek. Barciak pszczeli może również namnażać się w magazynach pasiecznych w źle przechowywanych plastrach z woskiem i pierzgą. Zdarza się to zazwyczaj gdy ramki są przechowywane w zbytniej ciasnocie co sprzyja namnażaniu tego szkodnika. Szczególnie Jesienią należy się dokładnie przyglądnąć plastrom suszu. Zazwyczaj motylica pojawia się w plastrach które były zaczerwione, chodziarz zdarza się że pojawiają się one w jasnych plastrach.
W celu uniknięcia strat spowodowanych przez szkodniki plastrów należy utrzymywać bieżąco czystość w ulach i w zapleczu. Poza tym należy:
- układać gniazda tak aby każdy plaster obsiadały pszczoły i nie trzymać plastrów za zatworem, gdzie nie ma pszczół,
- przy przeglądzie głównym na wiosnę i w czasie jesiennego układania gniazda, należy sprawdzić czy w ścianach uli i na dennicy nie powstały szczeliny gdzie mogłaby gnieździć się motylica,
- eliminować z uli stare przeczerwione plastry, gdyż w nich rozwija się barciak,
- wybrakowaną woszczynę, po wycięciu z ramki należy mocno zbijać w kule, i w takiej postaci przechowywać w szczelnych skrzyniach do czasu przetopienia na wosk,
- rezerwowe plastry magazynować w szczelnych skrzyniach lub szafach.
W naszym sklepie jest dostępny preparat do eliminacji barciaka / przeciwko motylicy
.Stosowany na młode larwy mola po zbiorze miodu, w czasie kiedy ramki są przechowywane. Musi byc stosowany przed inwazja szkodnika.
B401 to skoncentrowany roztwór bakterii Bacillu thuringiensis. Odznacza się 100% skutecznością w zwalczaniu barciaka większego. Jedna aplikacka preparatu B401 zapewnia ochrone ramek aż do następnego sezonu. B401 nie pozostawia resztek w wosku ani miodzie. Produkt przyjazny dla środowiska. Jest nieszkodliwy dla larw pszczelich ani dla dorosłych pszczół w przeciwieństwie do para-dichlorobenzenu, który jest produktem toksycznym niedopuszczalnym w Wielkiej Brytanii do stosowania w rolnictwie.
B401 zabezpiecza ramki ulowe podczas magazynowania. Chroni integralność drewnianych ramek z suszem woskowym. Produkt nie zostawia pozostałości w wosku i miodzie. Nadaje się do stosowania w pasiekach ekologicznych (Rozporz. Rady nr 2092/91/EWG).
INSTRUKCJA STOSOWANIA: Przed użyciem silnie wstrząsnąć. Stosować w formie oprysku, po miodobraniu, przed magazynowaniem ramek. Należy przygotować 5% roztwór (np. 10 ml B401 wymieszać z 200 ml wody niechlorowanej). Przygotowanym roztworem obustronnie opryskać ramki.