Jaka kreda jakim kurom?
Dawno dawno temu…
Około 66 milionów lat temu zdarzyła się rzecz niebywa – zakończył się bardzo długi, trwający około 80 milionów lat okres w życiu Ziemi. W jego trakcie na biegunie średnia temperatura wynosiła około 4 °C, zimą rzadko spadała poniżej zera, a poziom oceanów był wyższy o ponad 200 metrów niż obecnie. Trwały ruchy górotwórcze, dzięki którym powstały chociażby nasze ukochane Tatry. Po australijskich lasach wesoło biegały pięciometrowe, ważące pół tony płazy i 17-metrowe krokodyle, w wodzie królowały rekiny i gigantyczne, dwudziestometrowe ichtiozaury. Na niebie bez trudu można było zobaczyć imponujące pterodaktyle o skrzydłach rozpiętych na 12 metrów. Jeśli ktoś miał wyjątkowego pecha, mógł paść ofiarą słynnego tyranozaura – życie w tamtych czasach było niebezpieczne i bardzo ulotne. Właśnie w tamtym okresie, któregoś pięknego i niewinnego dnia w Ziemię uderzyła ogromna planetoida, powodując katastrofę ekologiczną, która doprowadziła do wyginięcia niemal 3/4 wszystkich żyjących na Ziemi gatunków zwierząt i roślin.
Wspomnienia zamknięte w skale
Pamiątkę po tym burzliwym i ciekawym okresie znajdziesz chociażby na tablicy w szkole czy na boiskach sportowych. Kreda, bo o niej mowa, to osadowa skała powstała na dnie mórz i oceanów. Znana nam głównie z przemysłu ceramicznego, kosmetycznego i farmaceutycznego, ma też zastosowanie w hodowli zwierząt. Dziwnym zbiegiem okoliczności jest ona istotnym składnikiem diety m.in. drobiu. Historia zatacza więc interesujące koło – kury domowe są bowiem genetycznie blisko związane z dinozaurami, a konkretnie ze wspomnianym wcześniej T-rexem. I choć nie mają w sobie tej samej drapieżności, to potrafią docenić wartości odżywcze skały, która pamięta czasy ich dalekich przodków.
Kiedy podawać kurom kredę?
Kreda dla kur, rozumiana jako produkt spożywczy, polecana jest szczególnie w przypadku niedoboru wapnia. Najbardziej widocznymi objawami tej przypadłości jest utykanie, sztywność i powiększenie kończyn, potargane pióra, zaburzony wzrost, a także nienaturalna elastyczność kości. Nieleczony prowadzi do rozmaitych krzywic, a u dorosłych ptaków osłabienia kości i osteoporozy.
Najbardziej narażone na niedobór wapnia są kury nioski. Wymagają one bowiem dużego udziału wapnia w diecie, aby utrzymać wysoką produkcję jaj i odpowiednią twardosć ich skorup.
Korzyści płynące ze stosowania kredy pastewnej u drobiu
Kreda pastewna ma pozytywny wpływ na zdrowie i kondycję zwierząt, niezależnie od ich wieku. Jest jednak szczególnie ważnym składnikiem diety zwłaszcza w okresie wzrostu. Jej podawanie gwarantuje wysoką jakość produkowanych jaj: twarde, mocne i gładkie skorupy.
Kreda ma również kluczową rolę w budowaniu tkanek kostnych i mięśniowych, zapewniając kurom bezpieczny i prawidłowy wzrost. Pozytywnie wpływa również na Ph w przewodzie pokarmowym, a jednocześnie charakteryzuje się wysoką przyswajalnością i jest łatwostrawna. Można podawać ją zwierzętom bezpośrednio lub używać w formie dodatku do paszy: kredę pastewną skarmia się z paszami treściwymi lub posypuje nią pasze soczyste. Należy o niej pamiętać szczególnie w okresie, gdy żywimy zwierzęta przy użyciu kiszonek i sianokiszonek.
Jak dobrać odpowiednią kredę?
Zwierzętom młodym podajemy kredę bardzo mocno rozdrobnioną. Kurom nioskom w okresie nieśności podajemy kredę w grubszej frakcji – 2-3mm. Ich zapotrzebowanie na wapń jest kluczowe na tym etapie rozwoju, ważne jest więc zapewnienie stałego poziomu kredy w diecie. Dzięki zastosowaniu grubszej frakcji dłużej przebywa ona w żołądku mięśniowym i zapewnia stały poziom wapnia we krwi przez dłuższy okres.
Dawkowanie kredy pastewnej w hodowli drobiu
Zapotrzebowanie na kredę w paszy dla poszczególnych grup technologicznych wygląda następująco:
– kury nioski: od 3 do 4,5%
– koguty reprodukcyjne 0,9-1,0%
– kurki w okresie odchowu potrzebują od 0,8 do 1% (należy zwiększyć poziom składnika w dawce do 3,0-3,5% w momencie rozpoczęcia nieśności)
Podając wapń należy jednocześnie pamiętać o tym, iż u ptaków rosnących zapotrzebowanie jest stałe. U niosek zwiększa się ono w nocy, podczas formułowania skorupy jaja.
Objawy przedawkowania kredy
Pierwsze objawy przedawkowania to:
- utrata łaknienia
- mniejszy pobór paszy
- pogorszenie jakości nasienia (u kogutów rozpłodowych)
- uszkodzenia nerek
- uszkodzenia układu moczowego
- nerczyce
- zwapnienia narządów wewnętrznych
- obniżona przyswajalność cynku i fosforu
- pogorszona strawność tłuszczów
W przypadku stwierdzenia przedawkowania należy natychmiast wycofać kredę z podawanej paszy i skontaktować się z weterynarzem, aby podjąć stosowne kroki!
Skład analityczny i chemiczny kredy pastewnej
Kreda pastewna zawiera 35-40% przyswajalnego wapnia w postaci węglanu wapnia (CaCO3). Jej dokładny skład to:
- CaCO3 94%
- CaO 52,6%
- Ca – 37,6%
Kredę najlepiej kupować w sklepie stacjonarnym, przy okazji innych zakupów – z racji na wagę. Jest również dostępna na platformie Allegro i w naszym sklepie online.
Kreda pastewna dostępna jest w kilku frakcjach:
- 0,0-0,1mm
- 0,1-0,4mm
- 0,4-1,2mm
Opakowania w ofercie:
- luz
- bigbag ok. 1000kg