Przygotowanie kurnika na nowe stado oraz nadchodzącą wiosnę

Przygotowanie kurnika

W pierwszej kolejności należy dokładnie przemyśleć umiejscowienie kurnika, gdyż na pewno będzie on służył nam kilka lat. Pamiętajmy o potrzebie oświetlenia w kurniku, bez którego nie zapewnimy kurom dostatecznej ilości światła zimą, co wpłynie na ich nieśność. Prawidłowo umiejscowiony kurnik powinien znajdować na południowej lub południowo – wschodniej stronie, zapewniając tym samym dobre oświetlenie.

Pomieszczenia dla drobiu zasadniczą rolę odgrywają dopiero jesienią i zimą, gdyż w tym czasie ptaki spędzają w nich większość dnia. Ale do potrzeb niosek można przystosować niemal każde pomieszczenie, bez konieczności budowy nowego kurnika. Ważne, aby było to pomieszczenie widne, czyste, w miarę ciepłe, ale przede wszystkim suche i wolne od przeciągów. Za najwłaściwszą temperaturę powietrza w kurniku przyjmuje się 12-14 stopni. Aby zapewnić dobrą nieśność zimową nie może spaść poniżej 6 stopni, a poniżej 0 większość kur przestaje się nieść. Natomiast jeśli zapewni się suche i wolne od przeciągów, dobrze zaizolowane pomieszczenie to nawet kilkadziesiąt stopni na minusie w zimie nie powoduje u kur chorób (chodzi mi tylko o samą temperaturę powietrza), po prostu nie będzie w tym okresie jajek.

Odpowiednie podłoże

Najlepszym sposobem jest hodowla kur na głębokiej ściółce. Głębokie ściółkowanie to po prostu układanie czy też nakładanie na siebie dużej ilości materiałów. Wykorzystywane są w tym celu wióry, słoma żytnia oraz piasek w systemach umożliwiającym kurom swobodne poruszanie się po kurniku.Dużą ilość określa się, jako minimum 20 cm i więcej – nawet do 1 czy 2 metrów! W pewnym momencie (np. raz do roku) zwykle będzie trzeba wybrać część materiału, gdyż poruszanie się w takim może być utrudnione lub ilość przestrzeni życiowej dla zwierząt zbyt mała. Gdy ściółka w takim kurniku zużyje się – nie będzie mogła chłonąć już więcej odchodów, będzie wilgotna lub w kurniku będzie śmierdzieć amoniakiem to ściółki tej nie wyrzuca się z kurnika, tylko dodaje nowej – na wierzch. Alternatywnie, gdy mamy już grubą warstwę przerobionej głębokiej ściółki można wierzchnią warstwę „zeskrobać” i rzucić w kąt kurnika by wyschła. Zwykle przed dodaniem nowej warstwy ściółki podłoże (zużyta ściółkę) zasypuje się również wapnem gaszonym (wodorotlenkiem wapnia – Ca(OH)2 ). Stosowanie wapna ogranicza rozwój bakterii chorobotwórczych i sprawia, że zwiększa się chłonność podłoża. Na wierzch rzuca się nową ściółkę i lekko miesza się ją z wapnem. Ile wapna stosuje się na 10m2 kurnika? Jednorazowo od 5-8 kg wapna. Lub około 0,5 kg na kurę nioskę. Zwykle stosuje się je co 2-4 tygodni.

Wielkość stada

Liczebność stada należy odnieść do wielkości pomieszczenia (4-6 kur na metr kwadratowy) lub jeśli pomieszczenia jest całkiem spore do ilości jaj jaką chcemy posiadać z naszej hodowli.

Oświetlenie w kurniku

Światło pobudzana przysadkę mózgową kury do wydzielania hormonalnego, dzięki któremu następuje tworzenie się i dojrzewanie pęcherzyków jajowych. Kury potrzebują 14 godzinnego dnia świetlnego aby nieść się cały rok. W zimie zapewni im to żarówka, najlepiej podłączona do automatycznego zegara włączającego i wyłączającego światło w kurniku.  Żarówka 40 W wystarcza na 15 metrów kwadratowych, zapewniając dostateczna ilość światła i dodatkowo ogrzewanie kurnika.

Wybieg dla kur

Wybieg dla kur warto ogrodzić, a na ogrodzenie dodatkowo przymocować gęstą siatkę ogrodniczą. Chroni ona wybieg przed wiatrem, daje ptakom cień w lecie a zimą zapobiega nawiewaniu śniegu.     Źródła: http://www.eioba.pl/a/2v5f/jak-rzadziej-czyscic-kurnik-i-poprawic-zdrowie-kur-z-tego-powodu http://hodowlakur.blogspot.com/2012/03/przygotowanie-kurnika.html http://permakultura.net/2010/10/05/jak-mniej-czyscic-kurnik-i-poprawic-zdrowie-kur-z-tego-powodu/

Podobne wpisy